results of April 2021

V.i.Z. Film Fest

Another month! More projects! More amazing, unusual and magnificent projects from you! This is great! Thank you so much for those kind and pleasant words of gratitude that you wrote to us these days! It really touches our hearts. Now we understand even more why we are here and whom we are doing the Festival for. We promise to stay who we are and continue to do V.i.Z. for you.
~
70

Submitted projects
65

Selected projects

33

Finalists

17

Winners

~
ALL PROJECTS
SUBMITTED
All submitted projects in April 2021
  1. BLIND-SIGHTED
  2. CARRIER
  3. "COLE & COLETTE"
  4. JUSTIN AND THE WERLOOBEE
  5. DEATH OFFERS LIFE - LAST MOMENTS OF VINCENT VAN GOGH
  6. THE FOLDER
  7. THE PROGRAMME
  8. SCAM OF THE CENTURY: ZACK AND CODY DANIMALS SWEEPSTAKES
  9. MARRIAGEFIT
  10. REVIEW
  11. FEDORA
  12. THE RADICALIZATION OF JEFF BOYD
  13. THE SPIRITUALIZATION OF JEFF BOYD
  14. CAN'T JUDGE〜CORONA AND THE JAPANESE GOVERNMENT 20XX VERSION〜
  15. BRIGHT PEOPLE
  16. THE MASK
  17. BETRAYAL
  18. ROUTINE
  19. GALATEA
  20. ANATOMY OF A DIRTY DREAM
  21. THE SIEGE
  22. WHY? YOU CAN BE THE NEXT ONE!
  23. DEVIL
  24. ANODYNE
  25. MAX
  26. THE GOODBYE
  27. THE PURIFYING ANGEL
  28. MINDGAIT
  29. DEADLY - C
  30. BLOOMFIELD
  31. ABSTRACT
  32. THE HAUNTINGS IN MADHYA PRADESH
  33. HANGNAIL
  34. THIS IS THE DARKNESS I USED TO TAPE
  35. SEPARATES
  36. THE WHISTLE
  37. MY FATHER KHOSROW
  38. UNDER THE WALNUT TREE
  39. UNFINISHED GAME
  40. HEADWAY
  41. HEADWAY SIZZLER TRAILER
  42. BUBBLE GUM
  43. HABOOB WIND
  44. ESCAPE
  45. MELANIA'S DIVORCE
  46. 11,9 D'GLIDS
  47. MOMENT OF CLARITY
  48. HOLD FAST
  49. HELL FOLLOWED WITH HIM
  50. WINGS OF ETERNITY
  51. UNSEEN NEMESIS
  52. MIRRORS OF TIME CIVIL WAR CEMETERIES
  53. THE DOLLS GAME
  54. BIRDS OF TIME AND BURNT TIMES
  55. RETURNS
  56. MY DOLLY
  57. LOVE ME LATER
  58. NEVER GO ALONE
  59. WAITING FOR THE SUN
  60. BABY IN THE BASEMENT
  61. I HAVE NO WINGS
  62. DUST
  63. THE HEIGHTS
  64. ICE HOCKEY ORPHANS
  65. ICE HOCKEY ORPHANS - TRAILER
  66. THE JUBILEE CAKE
  67. THE INVENTORIANS
  68. THEY DON'T LEAVE
  69. MALAGÜERO
  70. THE MILLIONAIRESS
FROM WHERE SUBMITTED
All countries of submitted projects in March 202

  • United States - 27
  • Iran - 6
  • Canada - 6
  • Italy - 5
  • Turkey - 5
  • India - 3
  • France - 2
  • Germany - 2
  • Greece - 2
  • Japan - 2
  • Portugal - 2
  • Switzerland - 2
  • Hungary
  • Georgia
  • Chile
  • Russian Federation
  • Argentina
  • Brazil
SELECTED
The all selected projects in March 2021
  1. BLIND-SIGHTED
  2. CARRIER
  3. "COLE & COLETTE"
  4. JUSTIN AND THE WERLOOBEE
  5. DEATH OFFERS LIFE - LAST MOMENTS OF VINCENT VAN GOGH
  6. THE FOLDER
  7. THE PROGRAMME
  8. SCAM OF THE CENTURY: ZACK AND CODY DANIMALS SWEEPSTAKES
  9. MARRIAGEFIT
  10. REVIEW
  11. FEDORA
  12. THE RADICALIZATION OF JEFF BOYD
  13. THE SPIRITUALIZATION OF JEFF BOYD
  14. CAN'T JUDGE〜CORONA AND THE JAPANESE GOVERNMENT 20XX VERSION〜
  15. BRIGHT PEOPLE
  16. THE MASK
  17. BETRAYAL
  18. ROUTINE
  19. GALATEA
  20. ANATOMY OF A DIRTY DREAM
  21. THE SIEGE
  22. WHY? YOU CAN BE THE NEXT ONE!
  23. DEVIL
  24. ANODYNE
  25. MAX
  26. THE GOODBYE
  27. THE PURIFYING ANGEL
  28. MINDGAIT
  29. DEADLY - C
  30. BLOOMFIELD
  31. ABSTRACT
  32. THE HAUNTINGS IN MADHYA PRADESH
  33. HANGNAIL
  34. THIS IS THE DARKNESS I USED TO TAPE
  35. SEPARATES
  36. THE WHISTLE
  37. MY FATHER KHOSROW
  38. UNDER THE WALNUT TREE
  39. UNFINISHED GAME
  40. HEADWAY
  41. HEADWAY SIZZLER TRAILER
  42. BUBBLE GUM
  43. ESCAPE
  44. MELANIA'S DIVORCE
  45. 11,9 D'GLIDS
  46. MOMENT OF CLARITY
  47. HOLD FAST
  48. WINGS OF ETERNITY
  49. MIRRORS OF TIME CIVIL WAR CEMETERIES
  50. THE DOLLS GAME
  51. BIRDS OF TIME AND BURNT TIMES
  52. RETURNS
  53. MY DOLLY
  54. LOVE ME LATER
  55. WAITING FOR THE SUN
  56. BABY IN THE BASEMENT
  57. I HAVE NO WINGS
  58. DUST
  59. THE HEIGHTS
  60. ICE HOCKEY ORPHANS
  61. ICE HOCKEY ORPHANS - TRAILER
  62. THE JUBILEE CAKE
  63. THE INVENTORIANS
  64. THEY DON'T LEAVE
  65. THE MILLIONAIRESS

FINALISTS
The all finalist projects in March 2021
  1. CARRIER
  2. "COLE & COLETTE"
  3. JUSTIN AND THE WERLOOBEE
  4. THE FOLDER
  5. THE PROGRAMME
  6. SCAM OF THE CENTURY: ZACK AND CODY DANIMALS SWEEPSTAKES
  7. MARRIAGEFIT
  8. REVIEW
  9. THE RADICALIZATION OF JEFF BOYD
  10. CAN'T JUDGE〜CORONA AND THE JAPANESE GOVERNMENT 20XX VERSION〜
  11. BRIGHT PEOPLE
  12. THE MASK
  13. ROUTINE
  14. GALATEA
  15. THE SIEGE
  16. WHY? YOU CAN BE THE NEXT ONE!
  17. DEVIL
  18. ANODYNE
  19. MAX
  20. THE GOODBYE
  21. MINDGAIT
  22. DEADLY - C
  23. BLOOMFIELD
  24. THE HAUNTINGS IN MADHYA PRADESH
  25. HANGNAIL
  26. THIS IS THE DARKNESS I USED TO TAPE
  27. SEPARATES
  28. THE WHISTLE
  29. MY FATHER KHOSROW
  30. HEADWAY
  31. HEADWAY TRAILER
  32. BUBBLE GUM
  33. MELANIA'S DIVORCE
  34. 11,9 D'GLIDS
  35. HOLD FAST
  36. MIRRORS OF TIME CIVIL WAR CEMETERIES
  37. THE DOLLS GAME
  38. RETURNS
  39. MY DOLLY
  40. LOVE ME LATER
  41. WAITING FOR THE SUN
  42. BABY IN THE BASEMENT
  43. I HAVE NO WINGS
  44. DUST
  45. THE HEIGHTS
  46. ICE HOCKEY ORPHANS
  47. ICE HOCKEY ORPHANS - TRAILER
  48. THE JUBILEE CAKE
  49. THEY DON'T LEAVE
  50. THE MILLIONAIRESS

    ~
    All the Finalists posters!
    ~
    General Categories
    BEST SHORT FILM
    • My Dolly
    • Galatea
    • Bubble Gum
    • Separates
    • The Dolls Game
    Best SHORT Drama
    • The Dolls Game
    • Returns
    • Waiting for the Sun
    • Anodyne Baby
    • In The Basement
    Best SHORT Crime/Thriller
    • Max
    • Carrier
    • The Siege
    • The Jubilee Cake
    • MindGait
    Best SHORT Comedy
    • MarriageFit
    • Scam of the Century: Zack and Cody Danimals Sweepstakes
    • Love Me Later
    • Melania's Divorce
    Best SHORT LGBTQ
    • Bubble Gum
    • Baby In The Basement
    Best SHORT Horror
    • Separates
    • Hangnail
    • "Cole & Colette"
    • The Mask
    • The Whistle
    Best Short Sci-fi/Fantasy
    • My Dolly
    • Separates
    • Galatea
    • MindGait
    • Routine
    Best Short Experimental
    • Carrier
    • Melania's Divorce
    • Mirrors of Time Civil WarCemeteries
    • 11,9 d'glids
    • Can't Judge〜Corona and the Japanese government 20XX version〜
    Best Trailer
    • Headway
    • The Heights
    • Ice Hockey Orphans
    • The Jubilee Cake
    • The Programme
    Best Music Video
    • Dust
    • The Goodbye
    • DEVIL
    • 11,9 d'glids
    • "This Is The Darkness I Used To Tape"
    Best Short/Feature First Time Filmmaker
    • Galatea
    • Deadly - C
    • Bloomfield
    • I Have No Wings
    • Baby In The Basement
    Best Short/Feature Animation
    • Justin and the Werloobee
    • 11,9 d'glids
    • Routine
    Best Short/Feature Documentary
    • I Have No Wings
    • The Programme
    • Ice Hockey Orphans
    • My Father Khosrow
    • Bright People
    ~
    WINNERS
    ~
    Individual Categories
    Best Short Director
    • Fabio Schifino (My Dolly)
    • Tim Medcalf (Galatea)
    • Rudy Keil (Separates)
    • Karina Grinstein (Bubble Gum)
    • Mehdi Mahaei (The Dolls Game)
    Best Short Film Actor
    • Mariano Rojo (Bubble Gum)
    • Paul Dewdney (The Programme)
    • Kevin Preko (Love Me Later)
    • Pietrangelo Siri Pozzato (My Dolly)
    • Hamed Vahid (The Dolls Games)
    Best Short Film Actress
    • Myrto Koulouridi (Returns)
    • Antonella Ponziani (My Dolly)
    • Cheryl Burniston (The Programme)
    • Mathilde Ducret (Max)
    • Romina Caruana (Melania's Divorce)
    Best Short Film Cinematography
    • Luciano Calello (Bubble Gum)
    • Mabner Toussaint (Separates)
    • Turab Shah (Galatea)
    • Sofia Gkivisi Mama (Anodyne)
    • Nino Celeste (My Dolly)
    Best Short Film Screenwriter
    • Katia Vitale (My Dolly)
    • Mehdi Mahaei (The Dolls Game)
    • Karina Grinstein (Bubble Gum)
    • Mary Klampoura (Anodyne)
    • mr. Bouhaïk (Max)
    Best Short Film Editing
    • Dannys Ntarlas (Returns)
    • Reza Daghagh (The Dolls Game)
    • Joffrey Debieu (Separates)
    • Roman Beraja (Bubble Gum)
    • Federico Greco (My Dolly)
    Best Short Film Sound Design
    • Mabner Toussaint (Separates)
    • Nicola Giampa' (My Dolly)
    • Andrea Facheris (The Folder)
    • Dimitris Aatos Ellinas (Returns)
    • mr. Bouhaïk (Max)
    Best Soundtrack
    • Paul Drilhon (Galatea)
    • Helder Filipe Gonçalves (11,9 d'glids)
    • Leo Blumberg (Bubble Gum)
    • Carlos Sarmiento (My Dolly)
    • Richard Newton; Brandon Smallwood; Ahmaud Harris; Courtlyn Scott (Carrier)
    Best Short/Feature Script
    • They Don't Leave (Caz McGovern)
    • Review (Jonathan Zarantonello)
    • The Millionairess (Vitaslava Ramanenka)
    • Hold Fast (Dallas Gibson)
    • Headway (Geoffrey J.D. Payne)
    WINNERS
    ~
    Feature Films
    BEST FEARURE FILM
    • The Hauntings in Madhya Pradesh
    • WHY? You can be the next one!
    • Bloomfield
    • The Radicalization of Jeff Boyd
    Best Feature Film Director
    • Dr Khadir (The Hauntings in Madhya Pradesh)
    • Thorsten Kramer (WHY? You can be the next one!)
    • Brianna Young (Bloomfield)
    • Uwe Schwarzwalder (The Radicalization of Jeff Boyd)
    Best Feature Film Actor
    • Thorsten Kramer (WHY? You can be the next one!)
    • Dr Khadir (The Hauntings in Madhya Pradesh)
    • Joerg Reichlin (The Radicalization of Jeff Boyd)
    • Leonel Claude (Bloomfield)
    • Stefàn Dellwo van Cassenberg (WHY? You can be the next one!)
    Best Feature Film Actress
    • Brianna Young (Bloomfield)
    • Yessica Sanchez (The Radicalization of Jeff Boyd)
    • Eisha Acton (The Hauntings in Madhya Pradesh)
    • Margitta-Janine Lippok (WHY? You can be the next one!)
    • Jennifer Moriarty (Bloomfield)
    Best Feature Film Screenwriter
    • Dr Khadir (The Hauntings in Madhya Pradesh)
    • Uwe Schwarzwalder (The Radicalization of Jeff Boyd)
    • Brianna Young (Bloomfield)
    • Thorsten Kramer (WHY? You can be the next one!)
    Best Feature Film Cinematography
    • Alic (The Hauntings in Madhya Pradesh)
    • Robert Zerbst (WHY? You can be the next one!)
    • Andrew Geisler (Bloomfield)
    WINNERS
    ~
    Honorable Mention & Special Vision
    Paola Quattrini
    By Jury for "The whole life by one phrase"
    Kristian Martin
    By Jury for "A great love of cinema and an effort to transcend the ordinary"
    Süleyman Eskiocak
    By Jury for "Fondness for animals and nature"
    Giulia Roberto
    By Jury for "A future great actress"
    Mark Lakatos
    "A talented representative of the younger generation of Hungarian cinema"
    Süleyman Eskiocak
    "For the creation of a series of humanistic, conceptual films"
    HONORED
    ~
    How can you find our Winners and connect with them?
    Click the bottom!
    ~
    OUR FRIENDS & PARTNERS
    ~
    Made on
    Tilda